Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Karın Ameliyatından Sonra Morfin Kullanımı Ağrıları Sürdürebilir

Paradoksal yöntem olan abdominal (karın bölgesi) ameliyatından sonra verilen morfin hastalarda kalıcı ağrılara sebep olabilir.

Hastanın ameliyat sonrası acıları, ağrıları 2 veya 3 katına çıkabilir. Uzun süreli ağrıların mekanizması araştırılırken buna neden olabilen bir etken üzerinde durulmuştur. Morfin, sinir sistemi cerrahisinden sonra hücrelere ve sinirlere ek sinyaller gönderir. San Diego Nöroloji toplantısında bu konuya yer verilmiştir.

Abdominal cerrahi sonrası ağrıyı tedavi etmek ve uyuşturmak için verilen morfin maddesi, uzun süreli ağrılara neden olabiliyor. Morfin tıpta etkili bir ağrı kesiciyken, aynı zamanda kendine karşı da işleyebiliyor. Ağrı nöronları üzerindeki algılayıcıları donuklaştırıp yoğunlaşabiliyor ve devre dışı da bırakabiliyor.

TLR4 adlı beyindeki glial hücreler üzerinde bir reseptöre bağlanan etken morfin maddesi ağrı giderirken bazı durumlarda da aksine ağrı yapıyor hatta karın ameliyatı geçiren kişilerde kalıcı ağrılara sebep olabiliyor. Morfin alımı kesildiğinde birkaç hafta içinde durumun düzeldiği görülüyor. İlacın etkilerini inhibe eden etkenler de halen araştırılmakta. Morfinle beraber nalokson etkeni kullanılarak deneylere devam ediliyor. Morfinin bu hastalara verilme nedeni ortada ve bazen yol açtığı sonuçlar da. Ameliyat doktorunuzun önerdiği yolda tedaviniz en etkin şekilde uygulanacaktır.