Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Karın Ağrısına Ne iyi Gelir-Karın Ağrısı için Bitkisel Çözüm

Karın Ağrısına Ne iyi Gelir-Karın Ağrısı için Bitkisel Çözüm

karın ağrısına zencefil limon kürü

karın ağrısına zencefil limon kürü

Karın ağrıları olarak bilinen ve karın bölgesinde oluşan ağrı genelde keskin acı ve hatta mide krampları şeklinde kendini gösterir. Yoğun ve kronik mide ağrıları yaşıyorsanız bir doktora gözükmeniz gerekir. Ağrı mide ülseri, fıtık, safra kesesi taşları, idrar yolu enfeksiyonu, apandisit gibi nedenler ile oluşabilir. Eğer böyle bir durum varsa bitkisel çözümler işe yaramayacaktır. Fakat her hangi bir hastalıktan kaynaklanmayan lokal mide ağrıları için evde kendi kendinize yapabileceğiniz bazı bitkisel ilaçlarla mide ağrısının geçmesini sağlayabilirsiniz. Karın ağrısı için yapılması gerekenler elbette bunlarla sınırlı değil. Bazen ciddi sağlık problemleri karın ağrısıyla kendini gösterir. Sert ve ani sancılı şiddetli karın ağrısı şikayetleri karşısında karın ağrısı için yapılması gereken şey hemen doktora gitmektir.

1. Mide ağrısı için kimyon tohumu

Kimyon sindirime yardımcı olan bitkisel bir çözümdür. Yemeklerinizde kimyon tohumu kullanırsanız hazımsızlıktan kaynaklanan mide ağrılarını önlemiş olursunuz.

Gerekli Malzemeler:

2 çorba kaşığı kimyon tohumu

Yarım şu bardağı su

Yapılışı:

Kimyon tohumları yarım bardak suya ekleyin. 5 dakika kadar kaynatın. Kimyon tohumları yumuşayınca ocağın altını kapatın. Süzerek her gün içebilirsiniz.

2. Karın ağrısı için limon suyu

Limon suyu sitrik asit, hidroklorik asit içeren ve sindirimi kolaylaştıran bir besindir. Yine hazımsızlıktan kaynaklanan mide ağrıları için kullanılabilir.

Mide ağrısı için limon suyu nasıl kullanılır?

1 bardak ılık su, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 1 tatlı kaşığı balı bir kap içerisinde iyice karıştırın. Her yemekten önce için. Yarım bardak su, 2 çay kaşığı limon suyu ve çeyrek çay kaşığı kaya tuzunu karıştırarak günde 3 kez için. 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 tatlı kaşığı nane suyu, 1 tatlı kaşığı zencefil suyu ve bir tutam tuzu karıştırarak her gün 1 kere için.

3. Karın ağrısına bitkisel çözüm: Rezene Tohumu

Rezene tohumu sindirimi kolaylaştırarak sindirim salgıları salgılanmasını tetikleyen bir bitkidir. Mide ağrısı için rezene tohumu nasıl kullanılır? Yarım tatlı kaşığı rezene tohumunu yemeklerden sonra çiğneyin. Özellikle ağır ve baharatlı yemeklerden sonra uygulayabilirsiniz. Rezene çayı tüketin. 1 tatlı kaşığı rezene tohumunu bir kaba koyun ve üzerine sıcak su dökün. 8 ila 10 dakika dinlendirdikten sonra süzerek için. Bu çayI günde üç kez içebilirsiniz.

4. Karın ağrısını geçiren pirinç çayı

Gerekli Malzemeler:

Yarım fincan pirinç

6 bardağı su

1-2 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Pirinci yıkayın ve bir kaba koyun. Suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine pirinçleri atın. 15 dakika da bu şekilde kaynatın. Ara ara pirinçleri karıştırın. Pirinçler pişene kadar işleme devam edin. Dilerseniz pirinçleri bir kaba alarak saklayıp sonra yemekte kullanabilirsiniz. Kaynayan suyu süzüp pirinç suyuna bal ekleyerek çay şeklinde için. Şeker koymamalısınız.

5. Karın ağrısına hangi bitki iyi gelir: Zencefil

Zencefil birçok hastalığa iyi gelen bir bitkidir. Diğer bitkiler gibi uzun yıllardır mide ağrılarını gidermek için kullanılmaktadır. Zencefil gingerol ve shogaol denen iki bileşiğe sahiptir. Bu bileşikler kapsaisin ve piperin e kimyasal olarak benzerler. Gingerol AIDS hastalığına iyi gelir ve bağırsak kaslarınızı gevşetir. Zencefil karın ağrısı, hazımsızlık gibi gazdan kaynaklanan rahatsız edici durumlar için kullanılabilir. Aynı zamanda karın ağrısına eşlik eden mide bulantısı hissinden kurtulmaya da yardımcı olur. Zencefilin çayı da kuru hali de oldukça faydalıdır. Ama tabii ki zencefilin kuru hali çok daha sağlıklıdır.

Karın ağrısı için zencefil nasıl kullanılır?

Zencefil çayı: 1-2 tutam zencefili doğrayın. 2 su bardağı su içerisinde zencefil parçalarını kaynatın. 2-3 dakika kaynattıktan sonra demlenmesi için bekleyin. Süzün ve 1-2 tatlı kaşığı bal ile birlikte karıştırarak için. Bir bardak suya biraz toz zencefil ekleyerek mide ağrısını azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz zencefilin kök halini çiğneyerek de tüketebilirsiniz.