Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kanser Vücuda Nasıl Yayılır?

Biyologların laboratuvar çalışmalarında bu konuyu birçok kez araştırdığını biliyoruz. Peki kanserli hücre vücuda nasıl yayılıyor?

Amaçsız ve başıboş bir şekilde vücuda giren ya da bünyede gelişen bir kanser hücresi vücuda aynı şekilde yayılır. Göç eden hücrelerin davranışları ve izledikleri yol 3D teknoloji ile izlenmiştir. Primer yani birinci tümör kendine kan damarları ve lenf düğümleri ile bir yol belirler ve uzak diğer organlara yolculuk eder. Metastaz damar ve lenfler onun yoludur. Rastgele düz bir yol takip ederler. Daha verimli ulaşım yoludur ve kanseri böylece daha etkin bir şekilde yayar.

Bağ dokuların önünü açmak için gereken süre de daha kısadır. Çabuk bir şekilde rotalarını tamamlar ve diğer organlara geçerler. Kalıcı Random Walk matematik formülü bunun için geliştirilmiştir. Yani kanser hücrelerinin vücuda yayılmasını tespit eden bir formüldür. Bu 2D ve 3D testleri kolay ve kullanışlıdır. 3 boyutlu matris içinde hücreler farklı yönlerde hareket eder. Hız ve yönleri değişir. Olabildiğince düz bir çizgide hareket ederler. Bu yürüyüş biçiminden yola çıkarak izlenen hücrelerin sonraki davranışları tespit edilmeye çalışılır.