Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kanser Taramasında Pap Smear Yerine Hpv Testi

ABD Gıda ve İlaç İdaresi FDA, yeni bir HPV testini duyurmuş ve serviks kanserinde bu testin Pap Smear testinin önüne geçtiğini belirtmiştir.

Tıbbi cihazlar danışma kurulu ve mikrobiyoloji panelinde oylama ile karar verilmiştir. Human papilloma virüsü testi rahim ağzı kanseri için ilk basamak taramasıdır ve diğer test ve taramaların önünde gelir. Daha etkili, güvenli ve hızlı sonuçlar alınabiliyor. HPV cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır bu virüs rahim ağzı kanserinin en büyük nedenidir.

Erkek ve kadında genital siğillerin ve kadında rahim ağzı kanserinin büyük nedenidir. Baş ve boyun kısmını özellikle etkiler. HPV testi onaylamasından sonra Pap Smear testinin önüne geçmiştir. Vulva, vajina ve servikse yayılan HPV virüsü en iyi hızlı etkin ve güvenilir şekilde öncelikle HPV testi ile tanılanır.

Böylece erken aşamada yakalanan kanser tedavisi ile birlikte rahmin alınmasından ya da hayati riskten kurtulunur. Pap testi ikinci aşamada gerek görülürse yine uygulanabilir. Bu testler 21 yaşın üzerindeki kadınlarda uygulanabilir. Dikkate değer bir ilerleme kaydeden HPV testi modern tıpla gelişmiştir. Jinekolojik muayeneler ve tarama testleri hayat kurtarır.