Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kanser İle Savaşan Besinler Hangileri?

Renkli gıdalar kansere karşı kalkan oluşturur. Sağlıklı kiloya kavuşmayı sağlarken zincirleme olarak kanserden de korur.

Kolon, yemek borusu ve böbrek kanseri gibi birçok kanser türü riskini azaltır. Kahvaltı en önemli kalkandır özellikle folat tüketimi önemlidir. Kolon, rektum ve meme kanseri gibi kadınsal kanser türlerinden korur. B vitamini, tahıllar, kepekli ürünler, portakal suyu, kavun ve çilek bunlardan korur. Sosis, jambon gibi işlenmiş etleri ve bu sandviçleri sınırlayın hatta uzak durun.

Mide ve bağırsak kanseri sebebi olabilir. Sigara ve tuz da aşırıya kaçıldığında kanser nedeni oluyor. Kanserle mücadelede domatesin yeri büyük. Likopen maddesi kırmızı rengi verir ve prostat gibi birçok kanser türünü önler. Domates sosları ve ürünleri de kanserle savaşıyor. Çay da antikanser maddelerden biri. Yeşil çay güçlü bir savaşçı. Kolon, karaciğer, prostat ve meme kanserlerini önlüyor.

Akciğer, deri, mesane, mide ve pankreas kanser türlerini de önlüyor. Üzüm de yararlı. Mor ve kırmızı olanlar antioksidan ve antiinflamatuar özellikte. Alkolü azaltmak hatta kesmek, ağız , boğaz , gırtlak , yemek borusu , karaciğer ve meme kanserlerinden koruyor. Bol sıvı tüketilmeli su içilmeli, yeşil sebzeler yenmeli, çilek, ahududu, böğürtlen gibi meyvelere önem verilmelidir.