Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kanser İlacı Nexavar Pankreasta Hasara Mı Neden Oluyor?

Nexavar isimli bir kanser ilacını uzun süre kullanan hastaların pankreasında toksik etki görülebiliyor.

Tümörün inhibe edilebilmesi ve önlenebilmesi için yeni kan damarlarının oluşmasını durduruyor. Karaciğer ve böbrek kanserini tedavi etme amaçlı kullanılan bu ilaçlar tiroit kanserini önlemede de kullanılıyor. Ancak ilaç hayati organa kan akışını engelleyerek pankreasa zarar veriyor. Paris Descartes Üniversitesi’nden araştırmacılar çalışmayı yürütmüştür.

Uzun süreli kanser tedavisi, ilaç alımı ve CT taramaları kişinin pankreasını üçte bir oranda küçültebiliyor. Geri dönüşümü olmayan pankreas atrofisi meydana gelebiliyor. Günde 800 mg’lık dozda başlanan ilaçlar ilerleyen dönemlerde artırılıyor. 3 aylık dönemler boyunca taramalara devam ediliyor ve hastalığın bazı durumlarda nüksettiği de görülüyor.

Düzgün yemek sindirimi gerçekleştiren hayati organ pankreas 18 ay sonunda tekrar inceleniyor ve organın daraldığı görülüyor. İshal görülmeye başlanıyor ve tedavi boyunca bu sorunlar yaşanabiliyor. Bu endişeler ilaç kullanımı hakkında doktorları düşündürmeye yetmiştir.

Tümör, kan hücreleri ve damarlarını etkileyerek organları küçültüyor ve işlevlerini yapmalarını önlüyor. Pankreas, kalp ve böbreğe karşı da riskleri büyük. Daha farklı ilaç kombinasyonları üzerine çalışmalar devam ediyor.