Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kanser Hücreleri Bağışıklık Sistemindeki Moleküllerde Gizli

Ohio State Üniversitesi kanser araştırma merkezine göre bağışıklık sisteminde gizlenen kanser molekülleri araştırılıyor.

Tedavide inhibe edilen ilaçlarla bu yöntemin kombine edilmesi başarıyı getirebilir. Kanserli ve kansersiz hücrelerin arasındaki etkileşimler tümör büyümesini teşvik edebilir. Yani sağlıklı hücrelerimize kanserli hücreler etkileşim yaptığında bu moleküller büyüyerek yayılabiliyor. Bu bağlamda moleküler ve hücresel biyokimya, moleküler viroloji, immünoloji ve tıbbi genetik araştırmaları sürmekte.

Çalışmaya göre uzun NF-kB apoptoz çökerterek kanser oluşumunu teşvik ettiği düşünülüyor. Bağışıklığı baskılayıcı genler ağır basabiliyor. Bu engelleme yöntemi ile tümörler saldırılara karşı savunmasız ve etkisiz kalıyor. DNA tamiri için normal hücreler farklı davranabilir. Makrofaj olarak bilinen bağışıklık hücreleri tümör gelişiminin ilk aşamalarında içe doğru hareket ederek hücre ölümünü tetikler. Aktif kanser hücreleri genler ile hareket ediyor. Melanom ve deri kanserinde bağışıklık tedavisi şart olabilir.