Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kanser Hastalığı İlaçları Erken Menopozu Önlüyor Mu?

Meme kanseri için kemoterapi tedavisi gören genç kadınlarda erken menopoz ve kısırlık gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Bu tip yan etkilerin riskini azaltmak için ve aynı zamanda sağ kalım oranını artırmak kanserde tedavi olmak için hastanın kemoterapi rejimine bir ilaç eklenmesi önerildi. Chicago Loyola Üniversitesi Tıp Merkezi’nden yeni araştırmaya göre bu ilacın bu artıları olabilir. İnvaziv meme kanseri ile 240 bine yakın hasta teşhis edilecek ve ilaç denemelerine başlanacaktır.

45 yaş altındaki her 8 kadından 1’ini bu durum etkilemektedir. Meme kanseri için temel tedavi kemoterapidir. Genç kadınlarda adet düzensizlikleri hormonal ve kadınsal bozukluklara neden olabilir. Bu ilaç erken doğum, erken menopoz ve kısırlık risklerini ortadan kaldırabilir. Çalışmalarda umutlar devam etmektedir.

Bu ilaç her 4 haftada 1 enjeksiyon şeklinde alınır. Kemoterapi tedavisine ek olarak bu ilaç zerkedilir. Azalan östrojen üretimi ve yumurta kaynakları %20 oranında desteklenir. %45 oranda kanamalar dururken kısırlık riski %20lere kadar azalır. Yumurtalıklar dinlendirilir ve işlevine geri döndürülür. Menopoz riski ve tüm belirtileri de oldukça azalmıştır.