Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kan Basıncını Düşürmek İçin Egzersiz Yapın

Yüksek kan basıncı kalp hastalığı ve inme riskini artırır. Egzersiz, kilo yönetimi ve sağlıklı bir yaşam tarzıyla kan basıncını dengelemek mümkün.

 

Egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza danışın. Daha aktif olmak için spor salonuna gitmeniz gerekmez. Fakat bit fitness merkezinde eğitmen eşliğinde spor da yapılabilir. Zarar görmeden ekipmanları kullanmayı öğrenirsiniz. Yaşa ve sağlığa göre bazı egzersizler önerilmez. Kalp atışlarınızı ve kan akışını güçlendirmeniz gerekir. Serbest ağırlık, egzersiz bantları, karın egzersizleri bileşimi kardiyo egzersizleri sağlıklıdır. Direnç eğitimiyle vücut yağ oranı azaltılır, kaslar kalp kasları güçlendirilir. Kan pompalamayı teşvik eden egzersizlerden biri de yüzmedir.

 

Havuz veya deniz fark etmez yüzmek kan basıncını düşürür. Kan damarlarını rahatlatır dolaşımı ve adrenalini serbest bırakır. 10 dakikalık mini egzersiz programlarını deneyin. 10 dakikada aklınıza gelen egzersiz ve hareketleri yapın. Ara vererek 30 dakikaya tamamlayın. Kilo ve tansiyon sorunu olanlar düzenli doktor kontrollerini aksatmamalıdır. Stres, alkol, sigara ve tuzdan uzak durun. Sebze, meyve, yağsız süt ürünleri, tam tahılları bolca tüketin. Yağı, tuzu, karbonhidratı doymuş yağı azaltın.