Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kalp Krizi Ve Felçten Sonra İkinci Kriz İhtimali

Periferik arter hastaları kalp krizi ve felç geçiren hastalardır bu hastalarda kullanılan ilaç tedavisinden sonra yaşanacak ikinci kriz ihtimali azalır.

Avrupa ve Amerika ülkelerinde bu yeni çalışma sonuç verecek mi henüz çalışma araştırma aşamasında. Amaç kardiyovasküler hastalıkların ikinci kez gelişme riskini önlemek. Kalp krizi geçiren birinin tekrar bunu yaşamaması. Bu tedaviyle LDL kolesterol değeri %50 oranda düşürülüyor. Bu da kan basıncı ve kalp damarlarını oldukça rahatlatıyor.

Majör kardiyovasküler riskleri de azaltıyor. 5 yıl boyunca uygun statin tedavisi almak gerekebilir. Kolesterolün düşürülmesi optimum seviyeye çekilmesi gerek. Şu anda bu ilaç lisanslı değil araştırma aşamasında. Birçok ülkede kalp hastalıkları başta gelen ölüm sebeplerinden biri.

Kalp hastalıklarını tanımak ve önceden tedbir almak tedaviyi uygulamak çok önemli. Aspirin kan sulandırıcı damar gevşetici statinler tedavide umut veriyor. Hastalığın nüksetme riskini bu ilaçların kombinasyonu önleyebiliyor. İngiltere’de bu hastalarla yapılan çalışmalarda büyük ölçüde etkili olduğu görülmüştür.