Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kalori Hesabı Yapmak Doğru mu? Kalori Hesaplamadan Zayıflama

Gün içerisinde almanız gereken ve gün boyunca yediğiniz her şeyin kalorisini, zayıflamak için tek tek hesaplamak zorunda değilsiniz. Artık uzmanlar kalori saymak yerine, yemek kalitesine, porsiyon miktarına ve yemek yemek süresine konsantre olmanızı öneriyor. Kafanızı, yiyeceklerin kalori değerlerine olması gerekenden fazla yoruyorsanız, yağ açısından yüksek, lif açısından zayıf besinlere yönelirsiniz. Şeker oranı yüksek tatlıları daha çok tercih edersiniz ve sizi asla tatmin etmezler.

Kendinizi gün boyunca doymuş gibi hissetmezsiniz. Böylece sürekli yeme hissi ortaya çıkar. Diğer bir dezavantaj ise kalori saymada, strese sürüklenmektir. Stres neticesinde iştahınızı kontrol altına alamayabilir, daha çok yersiniz.
Bol Sebze ve Meyve Yiyin: Her öğünde mutlaka bir sebze ya da meyve tüketin. İki çeşit meyveyi özellikle kahvaltıda yiyebilirsiniz. Lif açısından zengin meyveler daha geç acıkmanıza neden olur. Dokuz öğünü gün içinde yiyerek sağlıklı ve dengeli beslenme sistemine sahip olabilirsiniz. Bol bol salatayı, ana ve ara öğünler dahil olmak üzere tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.
Protein Alın: Az yağlı ince bir dilim beyaz peynir ve bir bardak yağsız sütü her günkü öğününüze ekleyin. Protein, iştahı dizginleyen bir hormon olan leptinin etkisini, araştırmalara göre arttırıyor. Diğer yandan doyurucu olduğu için midenizin açlık hissedip, abur cubur yemesi engelliyor.

Su İçin: Yapılan araştırmalara göre su yerine şekerli su tüketenler hızlı kilo alıyor. Bilhassa asitli içecekler ve şekerli meyve sularından uzak durun. Gün boyunca su içenler tabi ki en çok kilo verenlerdir.
Porsiyonunuzu Ayarlayın: Yiyeceğiniz porsşyonu önceden ayarlayarak, hem sağlıklı hem de doyurucu bir öğün elde edebilirsiniz.