Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kahverengi Cilt Lekelerine Bitkisel Çözümler Evde Doğal Tedaviler

Kahverengi Cilt Lekelerine Bitkisel Çözümler Evde Doğal Tedaviler

cilt lekelerine ne iyi gelir

cilt lekelerine ne iyi gelir

Kahverengi cilt lekelerinde evde bitkisel doğal yöntemler ile kurtulabilirsiniz. En cilt lekelerine bitkisel çözüm yöntemlerden olan limon ve süt karışımı özellikle kahverengi cilt lekeleri, doğum sonrası lekeler, güneş lekeleri gibi cilt lekelerini geçirmek için kullanılmakta ve oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Kahverengi cilt lekeleri neden olur?

Ciltte oluşan kahverengi lekelerin bir çok nedeni olabilir. Yazın güneş ışınları altında uzun süre kalmak ya da kirli hava, yaşlanma veya hormonal dalgalanmalar, kadınlarda hamilelik dönemi cilt lekelerine neden olabilir. Düzensiz pigmentasyon neticesinde görülen cilt koyulaşması oldukça rahatsızlık vericidir. Cilt koyulaşmasının önüne geçmek için pek çok markanın kozmetik tedavi seçeneği bulunmasına rağmen; işe yarayan çok az da ürün vardır. Bunlar da genelde bitkisel içeriklidir. Kimyasal içerikli kozmetik ürünler kullanmak yerine evde kendi kendinize yapabileceğiniz bitkisel çözümler ile kahverengi cilt lekelerinden bitkisel yollar ile kurtulabilirsiniz.

Cilt Lekelerine Limon İyi Gelirmi

İçeriğinde maddeler nedeni ile ağartıcı özellikte olan limon hem basit hem de güvenilir bir çözümdür. Askorbik asit ve vitamin C içeren limon suyu bir antioksidan görevi görmekte olup koyulaşmış cilt renginin açılmasına yardımcı olur. Limon suyu yöntemi için tüm ihtiyacınız olan yarım limon suyu, yarım limon ve bir parça pamuktur. Cildinizde kahverengi lekeler bulunan bölgelere bir pamuk yardımı ile limon suyu uygulayabilir ya da yarım limon ile bu bölgeleri ovabilirsiniz. En az 1 saat beklettikten sonra cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Burada önemli olan nokta limon suyu uyguladıktan sonra güneşe çıkmamaktır. Emin olun güneş ışığına maruz kaldığınızda cildinizde limon suyu uyguladığınız bölge eskisinden de daha koyu olur.

Limon suyunu tek başına uygulamanın yanı sıra zerdeçal tozu ile birleştirerek veya domates suyu ekleyerek karışımlar halinde de uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 3 tatlı kaşığı limon suyu, 1 çay kaşığı toz zerdeçal ile kahverengi lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu karışımı dekolteye de uygulayabilirsiniz. Uygulamanın ardından yarım saat dinlenmeye bırakıp ılık suyla yıkayabilirsiniz. Ya da yine 4 yemek kaşığı suyunu püre haline getirilmiş 2 orta boy domates ile karıştırabilirsiniz. Karışımı kahverengi lekelerin üzerine sürerek 20 dakika beklemelisiniz.

Cilt Lekelerine Süt Maskesi

Süt yüzyıllardan beri en mucizevi güzellik iksiri olmuştur. Cildi pürüzsüzleştiren sütün içeriğindeki laktik asit adlı bir bileşiğin kahverengi lekelerin yok olmasına da yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca süt aydınlık ve nemli bir cildin de anahtarıdır. Biraz çiğ sütü bir parça pamuk ile yüzünüze uygulayın. Gece uyguladığınız sütü kuruması için sabaha kadar ciltte bekletin. Ertesi sabah biraz ılık su yüzünüzü yıkayın.

Yoğurt Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

Yoğurt da sütten yapıldığından aynı süt gibi laktik asit içerir ve laktik asit kahverengi lekelerin giderilmesinde en etkili çözümdür. Yoğurt yöntemi yoğurdun tek başına uygulanması ile yapıldığı gibi içerisine biraz limon suyu ekleyin ve yulaf ezmesi katılarak da yapılmaktadır. Yoğurt uygulamasını düzenli ve sık sık yaptığınız takdirde kahverengi lekelerin yavaş yavaş kaybolduğunu görebilirsiniz. Ayrıca yoğurt ciltte oluşan ufak kırışıkların giderilmesine de yardımcı olur.

Portakal Suyu ile Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Portakal suyu da limon suyu gibi cilt tonunu dengeler ve cilde canlılık verir. Kahverengi lekeleri gidermede etkili bir çözüm olan portakal suyu tek başına ya da karışım halinde kullanılabilir. Karışım yapılacaksa yaklaşık iki yemek kaşığı portakal suyu ile bir tutam toz zerdeçalı karıştırarak hamur halinde cilde uygulanabilir. Bu hamuru yatmadan önce cilde ince bir tabaka haline sürebilirsiniz. Ertesi sabah uyandığınızda hamuru ciltten temizlemek için yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Cilt Lekeleri İçin Bal ve Limon Suyu Karışımı

Bal da tek başına ya da karışım halinde yüzdeki kahverengi lekeleri yok etmek için kullanılan bitkisel çözümler arasında yer alır. Balı zeytinyağı ve limon suyu ile karıştırarak lekeli bölgelere uygulayabilirsiniz. Uygulama cilt üzerinde tabaka halinde biriken ölü hücrelerden ve deri kalıntılarından kurtulabilirsiniz. Bal karışımları cildin daha parlak görünmesini ve tazelenmesini sağlar. Ayrıca, bal içerdiği yardımcı enzimler sayesinde cildi yumuşatır ve parlak bir görünüm oluşturur. Eğer karışım halinde uygulamayı düşünüyorsanız her malzemeden eşit miktarda koymanız yeterli. Hassas bir cildiniz varsa alerjik reaksiyon göstermemesi için önceden daha az hassas olan bir bölgede deneyebilirsiniz.

Cilt Lekelerine İyi Gelen Aloe Veralı Doğal Jel  

Aloe vera bitkisinde yapılan aloe veralı jeller cilt tonunu dengelemek ve koyu cilt lekelerinden kurtulmak için kullanılıyor. Evde kendiniz de aloe vera jeli yapabilirsiniz. Bunun için aloe vera bitkisinin dış katmanları keserek aloe yaprağının kökündeki jölemsi maddeyi toplayarak bir kaba alın. Jeli koyu renkli cilt lekelerinin bulunduğu bölgelere uygulayın ve yaklaşık 30 dakika dinlenmeye bırakın. Ardından jel sürdüğünüz bölgeleri ılık su ile yıkayın. Cilt tipime uyar mı diye düşünmenize gerek de yok. Çünkü aloe vera jel tüm cilt tipleri için uygun.

Kahverengi cilt lekeleri için bitkisel çözümler oldukça fazladır. Kimyasal ürünlerden kaçınanlar için başarılı sonuçlar alabilecekleri bitkisel çözümler hemen etkisini göstermese de düzenli kullanıldığında 2 ayda kalıcı etki göstermeye başlarlar. Bu nedenle bu teknikleri uygulamaya başladığınız anda hemen bir değişim beklemek yerine sabırla uyguladığınızda istediğiniz sonuca ulaşacağınızdan emin olmalısınız.