Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kahve İçmek Görme Yeteneğini Korur Ve Geliştirir Mi?

Kahvenin son sağlık yararları Cornell Üniversitesi araştırmacıları tarafından irdelenmiştir.

Kahve tüketimi tip 2 diyabet riskini azaltabilir. Ayrıca görme sorunları ve körlüğe karşı koruyucudur. Uyarıcı madde kafeini de içerdiğinden tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Çiğ kahve çekirdeğini de çiğneyebilirsiniz hem toplamda %1 oranında kafein içeriyor. Yeşil kahve son zamanlarda ortaya çıktı ve o da çok yararlı.

Kilo kaybı, tansiyonu düşürme gibi pek çok da faydası var. Antioksidan içeriyor çiğ kahve çekirdeğinde özel yararlı asitler var. Nörokoruyucu bileşikler içeren kahve, beyni koruyor olası sağlık sorunlarını engelliyor. Gözün arkasında yer alan sinir hücrelerini dış tehditlerden koruyor. Göz retinası ve çevre dokularını aktif olarak koruyor.

Yaşa bağlı maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarında da oldukça etkili. Diyabetik retinopati ve glokom da buna dahil, hatta körlük bile. Retinal hücre ölümü ile göz duyarlılığı gitgide kaybolurken ve görüş alanı daralırken kahve tüketiminin bunları önlemesi bir mucize gibi. Nitrik osit içeriği en büyük destekçisi. Karaciğer sirozu ve prostat kanserine karşı da koruyucu.