Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlarda Zayıflama Cerrahisi Çocukları İçin Yararlı Olabilir

Kadınlarda kilo kaybı genetik olarak ileride doğacakları çocukları için sağlıklı olabilir.

Gastrik bypass ve kilo verme cerrahisinden sonra doğan çocuklarda genlerin aktivitesi değişebiliyor incelen annelerin bu işlemden sonra doğan çocukları anne karnında kalp sağlığı açısından daha avantajlı oluyor. Yani inceldikten sonra doğum yapan annelerin sonradan doğan çocuklarında genetik kalp rahatsızlığı riski azalıyor.

Araştırmacılar bu çocukların sağlıklı incelme ameliyatından etkilenerek obezite ve kalp damar sorunlarından arındıklarını belirtiyor ve çalışmanın kesinlik kazanmadığını bildiriyor. Gastrik bypass cerrahisi geçiren 20 anneden doğan 50 çocuk incelenmiştir. Bu çocuklardaki ilgili genlerin iyi durumda olduğu görülmüştür.

Bu çocuklarda insülin düzeyleri düşük ve kan basınçları normal seviyede çıkmıştır. Metabolik durumları normal çıkmış, kalp seviyeleri düzeni ve diyabet durumlarında normal seviyeler gözlenmiştir. Gen transferi kilo kaybı yaşayan anneden çocuğa olumlu sonuçlar vermiştir.

Organların aktivitesi olumlu etkilenmiş her doku ve organ görevini düzgün görmeye başlamıştır. Anne karnında başlayan olumlu gelişmeler fetüsü geliştirmiş kimyasal ve hormonları düzene sokmuştur. İlk doğan çocuklar bu durumdan daha fazla etkilenmektedir. Heyecan verici çalışmalar Los Angeles Tıp Merkezinde sürdürülmektedir.