Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlarda Uyku Apnesi Ne Kadar Yaygın?

Uyku apnesi bir erkek rahatsızlığı olarak bilinse de kadınlarda da görülen bir rahatsızlıktır.

 

Gerçek şu ki obstrüktif uyku apnesi kadınlar arasında yaygın bir uyku bozukluğudur. Yeni bir çalışmaya göre bilinenden çok daha fazla oranda kadınları etkilemektedir. Üst solunum yolunda nefes yollarının bir nedenle kapanmasıyla uykuda horlama ve apne meydana gelir.

Uyku sırasında nefes kesilir. Bir gecede yüzlerce kez oluşabilir. Bu kişiler sıkça horlar ve uykusuz kaldığından mahmur olurlar. Obezite birincil risk faktörüdür. Nüfusun %7’si bunu yaşar. Erkekler uyku apnesinde yüksek risk altındadır. Yine obez kilolu kişiler de böyledir.

Kadınlarda yaş, obezite ve hipertansiyon etkenleri de uyku apnesini tetikler. Vücut kitle endeksi 30 üzerinde olan, 55-70 yaş aralığında olan ve yüksek tansiyonu olan kadınlarda sıkça yaşanır. Ciddi sağlık sorunları olan kalp hastalıkları, inme, diyabet, erkeklerde cinsel bozukluk, uykusuzluk ve kadınlarda cinsel sorunlara yol açabilir.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla uykusuz kalır ve kalp hastalıkları bakımından yüksek risk altındadır. Diyabet ve metabolizma bozukluklarıyla birlikte beslenme ve egzersiz sorunları da baş gösterir. Agresiflik de bir diğer yan etkisidir. Düzenli uykuyu sağlamak için doktorunuza danışıp nefes yollarınızı açmaya çalışın.