Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlarda Sterilizasyon Gebeliği Kesin Olarak Önler Mi?

Histeroskopik sterilizasyon denilen planlanan laparoskopik sterilizasyon tekniği kadınlarda gebelik riskleri teşkil ediyor mu?

Yale Üniversitesi araştırmacıları konuya açıklık getirdi. 10 yıllık dönemde 10 kat daha artan riskler ve boyutlarını tartıştılar. Kalıcı sterilizasyon gebeliği riske atıyor. Dünya çapında gebeliği önlemenin etkili yollarından biri olarak bilinen sterilizasyon tekniği 35 yaş ve üzerindeki kadınlarda yaygın olarak kullanılıyor.

Fallop yani döllenme tüplerinin açılması histeroskopik yollarla önleniyor ve cinsel birleşme ile döllenme olasılığı önleniyor. 3 ayda bir bu işlem tekrarlanarak doğum kontrolü sağlanıyor. Rahmin içine itilerek tüpler bloke edilir. Devamında kontrole gitmek izlemek ve etkinliğini ölçmek gerekir.

Kullanmaya başlandığı andan itibaren etkisini göstermediğinden bir süre sonra işlevine başlayan bu teknik akıllara, gebeliği önleyemiyor mu sorusunu getirir. Kullanılan süre arttıkça etkinliği daha da artar. Gebelik o oranda daha etkili bir şekilde önlenir. Abdominal kesi veya genel anesteziye gerek yoktur. Hamile kalmayı düşünmeyen kadınlar için etkili ve idealdir.