Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlarda Görülen Cinsel Sorunların Nedenleri Ve Çareleri

Cinsel problemler her 2 kadından birini etkileyebiliyor. Yaş ilerledikçe bu sorunlar da artıyor.

Cinsel işlev bozukluğu, cinsel istekte azalma, uyarılma kaybı, orgazm sorunları ve ilişki sırasında ağrı gibi pek çok sorun görülebiliyor. Arzu ya da cinsel istek kaybı stres ve gebelik gibi faktörlerden kaynaklanabilir. Diyabet, depresyon, ilişki sorunları, hormon bozuklukları, alkol ve uyuşturucu kullanımı, yorgunluk ve travmatik cinsel deneyimler buna sebeptir.

Doğal testosteron seviyeleri düşer yumurtalık ve böbrek üstü bezlerindeki bu hormon düşüşü ile cinsel istek azalır. Orgazm olmada yaşanan sıkıntılar zevk almayı etkilemese de kadın için sorun olmasa da eşi için sorun olabilir. Sinirlerinde yıpranma ve ruhsal değişimler buna sebeptir. Östrojen seviyeleri düştüğünde ise seks sırasında ağrı yaşanır.

Menopoz döneminde vajinal kuruluk da ağrı yapar ilişki zor gelişir. Ağrı ve kas kasılması gib spazmlar cinsel ilişkiden kadını soğutur. Doktora gidip tedavi olmak vajinal krem kullanmak gerekir. Cinsel sorunların altında yatan nedenler tedavi edilmelidir böylece asıl soruna odaklanıp çözüme ulaşabiliriz.