Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlarda Göğüs Ağrısı Kalp Krizi Habercisi Değil

Yeni bir araştırmaya göre kadınlarda görülen göğüs ağrısı, doktorların kalp krizi teşhisinde kullanamadıkları bir durum yani kalp krizi gibi durumların belirtisi değil.

Basel Üniversitesinde 800 kadın ve 1700 erkek üzerinde yapılan araştırmalarda bu sonuçlar ortaya çıkmıştır. Kalp krizi atağı sırasında kadında da erkekte de göğüs ağrısı izlenebilir. Ama her göğüs ağrısı kalp krizi belirtisi de değildir. Acil servise gelen kişilere yapılan somut kalp krizi testlerinde de aynı sonuçlar ortaya çıkmıştır.

Kalbin elektriksel aktivitesini kontrol eden elektrokardiyogram (EKG) ile kalp kası hasarında verilen troponin proteinlerini denetleyen dirtroponin testi yapılır. Elde edilen objektif verilere bakılarak kalp krizi mi değil mi söylenebilir. Göğüs ağrıları hiçbir zaman görmezden gelinmemelidir. Belirtilerden yola çıkıp asla hemen kalp krizi teşhisi kendi kendimize koymamalıyız.

Hemen acil tıbbi müdahale gerekir, hastaneye doktora başvurmalıyız. Kalp krizi geçiren 10 kişiden 9’unda göğüs ağrıları sancıları görülmektedir. Fakat göğüs ağrısının çok ciddi başka nedenleri de vardır. Nefes darlığı, bulantı, kusma, sırt, boyun ve çenede ağrı gibi belirtiler de kalp krizi belirtisidir. Hareket, his, solunum ve diğer faktörlerin de bunda etkisi büyüktür. Kısacası her göğüs ağrısı kalp krizi habercisi değildir. Bunu öğrenmek için hemen bir doktora gidilmelidir.