Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlarda Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Birçok kadında cinsel dürtü, istek ve performans kaybı yaşanıyor. Kadınlarda da cinsel işlev bozukluğu sorunu mümkün.

Bazı kadınlar bundan rahatsız değil fakat bazıları oldukça tedirgin. Üzgün ve mutsuz olunduğunda genelde cinsel sorunlar baş gösteriyor. Cinsel işlev bozukluğu şu durumları kapsar.

Cinsel istek kaybı veya libido azalması,
Uyarılma sorunu,
Orgazm olmada sorun yaşama,
Cinsel ilişki sırasında ağrı.

Bu sorunlar tek seferlik veya birkaç seferlik de olabilir, kalıcı da olabilir. Hamilelik, adet dönemi gibi hassas dönemlerde genelde cinsel sorunlar yaşanabilir. Bir veya birkaç faktörün etkisiyle bu sorunlar görülebilir. Bazı sağlık sorunları, kullanılan ilaçlar, hormon düzeyleri, aile sorunları gibi psikolojik veya kişisel sorunlar kadınlarda cinselliği önleyebiliyor.

Tedavi, sorunun nedenine bağlıdır. Doktorunuzla konuşun, o size en uygun tedaviyi önerecektir. Psikolojik terapi ve danışmanlık bu soruna çözüm olabilir. Kendiniz ve eşinizle iyi iletişim kurun. Kilo vermek, sağlıklı beslenmek, iyi uyku, egzersiz, stressiz yaşam, sigara ve alkolü azaltmak hatta bırakmak gibi değişimler de iyi gelecektir.

 

Vajina kuruluğu ve ağrılı cinsel ilişki önlemesinde ilk olarak östrojen kremi verilir. Bu krem vajinaya sürülür. Hormon terapisi, hap, jel, sprey, deri yama gibi türlerde uygulanır. Testosteron ve östrojen terapisi uygulanır. Genital bölgeye kan akışını artıran diğer tedavile uygulanır.