Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlar Seks Sonrası Kalp Krizinden Çekiniyor

Kalp krizi geçiren kadınlar genelde seks konusunda çekimser oluyor.

Birçok kadın cinsel ilişkinin kalbi nasıl etkileyeceğinden ve kalp krizi riskinden endişe duyuyor ve bu nedenle seksten uzaklaşıyor. Ne yazık ki 60 yaş ve üstü kadınlarda bunun gerçeklik payı da var. Kadınlar %35 oranda erkekler ise %47 oranında bu konuyu doktorlarıyla paylaşmakta.

Kalp krizinden ölümleri seks diğer etkenlere göre daha az etkiliyor. Seks, düşük ölüm riskli bir aktivite olarak görülüyor. Kalp krizlerinin %1’i seks sırasında ve sonrasında tetikleniyor. Seks sırasında göğüs ve kalpte görülen ağrı nefes darlığı ve nefes alıp vermede iki kat görülen zorluk olasıdır.

Seks kadınlar için zihinsel ve fiziksel yorucu bir aktivite olabiliyor. Seks sonrası depresyon da kadınlar arasında yaygın görülen bir rahatsızlık ve bu da cinsel işlevi etkiliyor. Duygusal ve psiko sosyal sorunlar tıpta incelenmeli ve sorunlara çözüm aranmalıdır.

Hayat kurtaran tedavi yöntemleri, ilaç, kalp ve rehabilitasyon odaklı tedaviler de mevcut. Ani kalp krizi ve kalp rahatsızlıklarından sonra kadınlar takriben 6 ay içinde yeniden cinsel hayatlarına dönüyor fakat kuşku hep sürüyor. Psikolog ve doktorunuzla bunu görüşmeniz gerekli.

Kalp krizinden sonra kardiyak rehabilitasyon programları, depresyon ve anksiyete gibi konularda gözetim altında egzersiz ve danışmanlık tedavileri verilmektedir. Egzersizle güç ve güven kazanılır depresyon ilaçları da önerilebiliyor.