Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlar Neden Yumurtalıklarını Aldırmak İster?

Muhtemelen BRCA1 mutasyonuna sahip meme ve yumurtalık kanseri riskinden korunmak için önceden meme ve yumurtalık aldırmayı seçiyorlar.

Ünlülerin mastektomi cerrahisi ve vazektomi cerrahisini uygulaması da kafaları karıştırdı. Meme ve yumurtalık aldırarak kanser riskinden belli bir orana kadar korunuyorlar. Genetik mutasyon yani genetik olarak aileden bize geçen kanser genleri ve öyküsü de bu tezi kuvvetlendiriyor. Yumurtalık alınarak BRCA1 ve BRCA2 mutasyonu olan kadınlarda yüzde 80 oranında yumurtalık kanseri riskini azalttı.

%77 oranında kanserle gelecek ölüm riski azaltıldı. 5 yıl boyunca 5 binden fazla kadın incelenmiştir. Klinik onkoloji test, tarama ve tedavi aşamaları analiz edilmiştir. Yaşam beklentisi uzun olan ve kanser öyküsü genetik mutasyon riski olan kadınlar meme ve yumurtalık-rahim aldırma işlemine başvuruyor.

Ayrıca araştırmacılar östrojen ve testosteron gibi yumurtalıklar tarafından üretilen hormonlar ile ilgisini de araştırıyor. 40 yaş ve sonrasında bu cerrahi işlem öneriliyor. Fakat hormonlar yumurtalıklar tarafından üretildiği için, cerrahi sıcak basması , uyku bozuklukları , hormonal dengesizlikler ve psikolojik etkileri gibi belirtileri beraberinde getiriyor. Uzun vadede , kalp hastalığı , kemik yoğunluğu ve hafıza kaybı ile erken menopoz da riskleri arasında yer alıyor.