Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlar Kalp Krizinden Sonra Seksten Korkuyor

Kalp krizinin uzun ömürlü olma etkileri herkesi korkutur.

Özellikle bir kez kalp krizi yaşayan kadınlar daha sonraki yaşamlarında cinsellikten korkuyor ve uzaklaşıyor. Bir ABD araştırmasına göre kalp krizinden sonra cinsellikten soğuyan ve korkan kadınların oranı %60.

Seksin kalp krizini tekrar tetikleyebileceği konusunda çoğunluk hemfikir. 43-75 yaş arasındaki birçok kadınla görüşmeler yapılmış ve endişeleri incelenmiştir.

Seks yaşamları ve eşlerine yakınlık dereceleri de bu olaydan sonra değişmeye başlamıştır. Kalp seks sırasında hızlanır ve aşırı çalışabilir. Fakat bu durum seks hayatının durmasına sebep değildir. Haftada en az 1 kez seks yapan 10.000 kişiden sadece 2 ya da 3 tanesi kalp krizi riskine sahip.

Kalp krizinin hemen ardından değil fakat bir müddet sonrasında cinsel hayata yeniden dönebilirsiniz. Seks bir tür aerobik egzersiz şeklidir. Kalp fitness’ı da denebilir. Fiziksel olarak rahat ve hazır hissedince seks yaşanabilir.

Göğüs ağrısı veya nefes darlığı varsa zaten uzak durulmalıdır. Kalp krizi ardından stres ve fiziksel testlerden geçilmelidir. Rehabilitasyon terapileri doktor kontrolü şarttır. Kolesterol ve tansiyon gibi kalp krizi faktörleri iyi idare edilmelidir. Sağlıklı yaşam tarzına geçenler seksten de korkmamalıdır.