Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlar, Histerektomi Sonrası Testosteron Uygulamasından Yararlanabiliyor

Histerektomi, kanser, kist ya da başka bir sağlık sorunu nedeniyle yumurtalıkların ve veya rahmin alınması işlemidir.

Bu cerrahi sonrasında genelde yüksek oranda cinsel isteksizlik, yorgunluk, kaygı gibi yan etkiler ortaya çıkar. Çünkü genital organların alınması östrojen hormonunun düşüşü ve testosteron hormonunun etkilenmesi demektir. İşte tam da bu noktada hormon replasman terapisi denilen testosteron uygulaması kadınların imdadına yetişiyor.

Kas kütlesinde azalma, cinsel işlev bozukluğu ve depresyon gibi sorunlar böylece onarılıyor ve hasta eski haline dönüyor. Özellikle menopoz dönemindeki kadınların başına gelen histerektomi cerrahisi sonrası hormonel dengesizlikler daha çok baş gösteriyor. Cinsel hayatlarının bittiğini düşünen kadınlar için yeni gelişmeler umut vaadediyor.

Son zamanlarda testosteron tedavisi oldukça popüler bir hale gelmiş talep artmıştır. Tabii ki doktorunuza danışmadan bilgi almadan böyle bir sürece dahil olmamalısınız. Bir endokrinolog eşliğinde yapılacak olan bu uygulama hormonların yeniden işlevlerini yerine getirmesini sağlıyor. Kadınlık hormonları, histerektomi cerrahisi ile azalmakla birlikte testosteron uygulaması ile geri kazandırılıyor.

24 hafta boyunca bu uygulamaya dahil olan kadınlar günlük 25 mg testosteron dozunu kullanmıştır. Fiziksel ve ruhsal anlamda gelişme gözlenmiştir. Ses tonunda, sivilceye birçok istenmeyen durum bu yöntemle ortadan kaldırılmıştır. Uzun vadede yan etkileri görülmemekle beraber kalp ve kanser riskleri araştırılmaktadır.