Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadınlar Erkeklerden Daha Az Mı Uyuyor?

Cinsiyete göre uykusuzluk problemi daha ağır basabilir mi? Kadınlarda yaşanan uykusuzluk sorunlarının olası sebeplerini ve çözümlerini inceledik.

İngiltere’de yapılan uyku alışkanlıkları araştırmasında 8480 kadın ankete katılmıştır. Kadınlar erkeklerden ortalama olarak 11 dakika daha az uyuyor. Aslında bu büyük bir fark değil fakat katılımcılara göre kadın çalışanlar erkek meslektaşlarına göre daha zor uykuya dalıyor ve daha az ve kalitesiz uyku çekiyor.

Önceki çalışmalar da baz alındığında kadınların erkeklere oranla daha az uyuduğu görülmüştür. Uyku problemleri arasında sadece uykusuzluk, güç uyuma, uyku arasında uyanma ve az uyuma yoktur.

Uyku apnesi örneğin genel sağlığı da olumsuz etkiler. Ertesi gün verimsiz olunur, başarı düşer, odaklanma düşer, beyinsel aktivitelerde geri kalınır ve en kötüsü de ruh hali gerilenir.

Kadınların iş ve aile dengesinde zorlanmaları bunun ana sebeplerinden biridir. Hem iş kadını hem ev kadını olmak ilişkileri başarıyla yürütmek zorlar ve uyku sorunlarına neden olur. Baskı ve stres uyku kalitesini bozar. Ayrıca gece alkol, kafein, sıvı, fermente ve eski gıdalarla domates bazlı gıdalar tüketilmemelidir.