Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadın Ve Erkekte Dış Üreme Organları

Kadın bedeninde vulva, dış üreme organlarına verilecek en doğru isimdir. Çoğu kişi dış cinsel organa yanlışlıkla vajina der oysa burası vulvadır.

Vajina ise serviksten yani rahimden yaklaşık 3 cm içeride uzanan kas kanalıdır. Vulvada birkaç farklı bölüm vardır. Uç çıkıntı ise kasık kemiğini kapsayan yağ dokusu katmanıdır. Vulvanın dış sınırlarını dıştaki dudaklar oluşturur. Kan damarları ve sinir uçları ile çevrilidir.

İki ince kıvrımlı deriden meydana gelir. Temasa duyarlı bir bölgedir. Küçük dudaklar ise klitorisi çevreleyen tek katlı birleşik deridir. Klitoral başlık da denir. Klitorise kan, hızlıca yürür ve cinsel hassas noktadır. Erektil silindirik bir organdır. Cinsel heyecanda önemli bir rol oynar. Vajina açılma noktası vajina girişinde ve klitorisin altındadır. 

Erkek bedeninde penis (baş ve gövdesi) ile testis torbası dış üreme organlarını oluşturur. Peniste ereksiyon borusu yer alır. Süngerimsi tüp şeklindedir, cinsel ilişki sırasında kan taşır.

İdrar ve meni üreten üretra kanalı mevcuttur. Sertleşmeyi sağlayan ve kan ileten kanallardır. Glans, penis başıdır. Sinir uçları burada toplanır. Etten oluşan dairesel sırt yüzeyi penisi kaplar. Frenulum ise alttaki ince katlı deridir. Uyluğa uzanan testisler ise hormon üretir ve salgılar.