Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadın Ve Erkek Açısından Vazektomi İncelemesi

Kadın ve erkek açısından vazektomi (cinsel-genital organ ve dokuların alınması cerrahisi) sterilizasyon açısından da diğer açılardan da hassas ve önemli bir konudur.

Özellikle erkekler penis etrafında çok keskin neşterlerin kullanılmasını istemezler. Keskinliği daha az tehlikeli olan ve yine de işlemi kuvvetli olan bistürisiz neşter tercih edilebilir.

Bu kuşku ve endişeler işlem öncesinde doktorla konuşulmalıdır. Kanama riski daha azdır, dikiş izi bırakmaz, sonuç daha kusursuz olur. Kadınlar için benzer amaçlı essure adında tüple bağlanan bıçaksız bir uygulama mevcuttur.

Doktor rahim ağzından bu yöntemle girerek fallop tüplerine ulaşır. Küçük metal bobinleri ilgili bölgeye yerleştirir skar dokusu üç bobin etrafında kurulur ve yumurtalıklara ulaşım önlenir.

 

Kadınlarda da vazektomi cerrahisi bu yöntemle daha emin bir şekilde uygulanabilmektedir. Geleneksel tüp ligasyonunun aksine, bu işlem yatış gerektirmeden ayakta tedavi şeklinde yapılır.

Genel anestezi de gerektirmez. Teknik olarak daha karmaşık gibi görünür. Uterus boyutu ve miyom varlığı bilinmediğinden komplikasyonlar gelişebilir. İçeri girmeden bu durum anlaşılamaz. Bu konuda uzman eğitimli, deneyimli kişilerin bu cerrahiyi yapması ve zamanlama çok önemlidir.