Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kadın Ve Erkeğin Bekarete Olan Yaklaşımları

İlk kez cinsel ilişkiye girince bu garip gelebilir hislerle beraber fiziksel değişimler yaşanabilir.

Kadın da erkek de bekareti kaybetmeyi bir şekilde yaşar. İnsanların ne düşündüğü diğerlerinin ilk ne zaman bekaretini kaybettiği merak konusudur. İlk kez girilen cinsel ilişki ve bekaret kaybetme üzerine Illinois Üniversitesi sosyoloji öğrencileri ile bir araştırma yapılmıştır. 18 ila 21 yaş arasında 5800 katılımcı ile çalışmalar yapılmıştır.

Kadınlarda bekareti kaybetme ile gerçekleşen ilk cinsel deneyimden sonra duyulan pişmanlık, erkeklere göre daha fazla çıkmıştır. Suçluluk ve pişmanlık bekaret kaybedilince sıkça yaşanabiliyor. Erkeklerde ise ilk cinsel ilişkiden sonra anksiyete rahatsızlığı depresyon mutsuzluk ve zevk alamama sorunları yaşanabiliyor.

Kadınların büyük pişmanlıkları genelde bekaretini yanlış kişi ile kaybetmiş olmasından ileri geliyor. Bu kadınlar erkeklere göre daha zor zamanlar geçiriyor. Cinsiyet farklılıkları son yılarda çürütülmeye başlandı. Erkekler de bekaretini kaybettiğini düşünüyor ilk deneyim onları da etkiliyor. Tepkileri benzemeye başladı ve yanlış ilişkiden dolayı aynı hisler paylaşılıyor. Erkekler de pişman olabiliyor kadınlar da.