Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kaçınmanız Gereken 6 Genel Depresyon Tuzağı

Depresyonda kişiler kendilerini etraflarından sıyırır kapatır ve az sosyalleşir. Yalnızım ve depresyondayım moduna girer.

Sosyal temas eksikliği ortak bir belirtisidir. Dünyadan ve dünya zevklerinden kendilerini izole ederler. Acı ve mutsuzluğu, alkol ve abur cuburla maskelerler. Depresyon tuzakları kişiden kişiye değişir, ortak yanı kısır döngüde olması, ruh halini kötüleştirmesi ve davranış bozukluklarıdır.

İlk Tuzak: Sosyal Çekilme.
Sosyal anlamda geri çekilme en sık işaretidir. Depresif zamanlarda insanlardan kaçılır. Bu da beynin stresli yanını güçlendirir. Sosyallik tamamen engellenir. Yavaşça, arkadaşlarınızla ve ailenizle konuşun bir arada olun. Etkinlik oluşturun veya onlara katılın.

İkinci Tuzak: Uzun Düşünme.
Kendiniz hakkında uzun uzun düşünüp kötü yanlarınızı belirlemek kayıp, başarısızlık, eksiklik gibi temalara odaklanmak tuzaklardır. Kendi kendine konuşmayı da kapsar. Ters düşünce ve algılama sorunu için psikiyatr ile görüşün.

Üçüncü Tuzak: Alkol.
Alkolü ilaç gibi tedavi gibi kullanmak büyük hatadır. Sıkıntılarınızdan alkol ve uyuşturucu ile kurtulamazsınız. Kaygı, sosyal fobiyi kısa süreli düzeltse de uyku ve ruh halini bozar. Uzun vadede zararlıdır. Antidepresan ve ilaç etkisini de azaltır. Mutlaka doktorunuzla görüşün.

Dördüncü Tuzak: Egzersizden Kaçınma.
Düzenli spor salonuna giden veya kendi egzersiz yapan kişileri etkiler. Mutlaka bir bahane bulunur ve spor ertelenir. Egzersiz, serotonin ve dopamin seviyelerini artırır depresyona iyi bir çaredir.

Beşinci Tuzak: Şeker.
Karbonhidrat, tatlı, abur cubura genelde depresyondayken düşkün oluruz. Ruh halini biraz yükseltir fakat ardından kan şekeri de yükselir ve ruh hali berbatlaşır. Sağlıklı beslenmek en iyisidir.

Altıncı Tuzak: Olumsuz Düşünme.
Negatif düşüncelerden sıyrılın ve iyi ve yeni şeyler düşünüp uygulayın. Kontrolü elinizde tutun ve çok zor işlere girmeyin. Her daim en iyisini düşünün.