Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kabızlık Hakkında Bilinen Doğrular Ve Yanlışlar

Kabızlıkta bilinen şeylerin çoğu aslında yanlıştır. İşte onlardan bazıları…

Her gün bağırsak hareketi yaşanır. Bu ifade yanlıştır. Bu durum kişiden kişiye değişir. Bazıları günde 3 kez tuvalete gider bazıları haftada 3 kez. Kabızlık haftada 3den az bağırsak hareketi yaşayan kişilerdedir. Bu durum 2 haftadan fazla sürüyorsa doktora gidilmelidir.

Kabızlık toksin ve sağlık sorunu oluşturur düşüncesi de yanlıştır. Kabızlıkla zehirli maddeler emilmez, artrit, astım veya kolon kanseri nedeni de değildir.
Kabızlık her zaman rahatsız edici sinyaller vermez. Bazı insanlar kahvaltı masasında sancı çekmeye başlar bazıları işten çıkıp eve geldiğinde bunu anlayabilir.

Kahve kabızlık çaresidir ifadesi de yanlıştır. Kahve sindirimi teşvik etse de bağırsak hareketlerini etmez. Kahve idrar sökücüdür dışkılar sıvıyı çeker ve zorlanma görülür, kafeinden uzak durulmalıdır.
Kanlı dışkı normaldir diyene inanmayın. Sıkça yaşanırsa doktora gidin. Hemoroit veya zorlanma kaynaklı olabilir. Bordo ve siyah kan pıhtıları ciddi bir işaret olabilir.

Kabızlıkta bilinen doğrular da şunlardır…

Süt ürünleri kabızlık nedeni olabilir. Laktoz intoleransı bunu etkiler. Özellikle çocuklar etkilenir.
Tatiller kabızlık nedeni olabilir. Günlük rutin ve beslenme düzeni değiştiğinden içme suyu kaybı ve değişimi de bunu etkiler. Alkolü sınırlayın, meyve sebze yiyin, aralarda dinlenerek araç kullanın.

Depresyon kabızlık nedenidir. Meditasyon ve yogayla stresi azaltın. Karın ve bağırsak masajları ve egzersizleri yapın.
Düşük lifli yiyecekler yemeyin. Tahılları ve suyu güzelce tüketin.
Düzenli egzersiz yaparak kabızlığı önleyin.