Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler Ve Kür Uygulamaları

Kabızlık sorunu, kişilerin zaman zaman başından geçebilen tuvalete giderek büyük abdest yapma konusunda yaşanan sıkıntı demektir.

Çok zor ve rahatsız edici olan kabızlık sorunu; az sıvı tüketiminden, bağırsaklarda oluşan rahatsızlıklardan ve mide polip3 rahatsızlıklarından ileri gelebilmektedir.

Kabızlık, çoğu kez tıbbi tedavi yolu ile ortadan kaldırılamamaktadır. Bu soruna en iyi çözüm, doğanın bize sunmuş olduğu bitkilerden yararlanmak olmaktadır.

Kabızlığa iyi gelen bitkiler listesin bakıldığında

Sine maki Otu, Rezene ve Anason bitkileri; 1 su bardağı kaynamış suda demlenerek içildiğinde kabızlığa iyi gelmektedir. Lahananın 10 adet yaprağını kaynatarak, günde 2 bardak içildiğinde kabızlığa iyi geldiği gözlenmektedir. Kuru üzümü 1 su bardağı kaynar suda demleyerek, günde 3 su bardağı şeklinde tüketildiğinde bağırsakları rahatlatarak, kabızlığa iyi gelmektedir. ½ litre kaynamış suya kuru kayısı ilave ederek, demledikten sonra günde 2 bardak tükettikten sonra kabızlığınıza son verebilirsiniz. Çayır papatyasını ½ litre suda demledikten sonra günde 1 bardak olmak üzere tüketirseniz kabızlık sorununuza çözüm bulmuş olabilirsiniz. Maydanoz yaprakları ve salatalığın kabuğunu kaynattıktan sonra günde 1 bardak içerek kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Taptaze gül yapraklarından 10 adet kadar ½ litre suda haşlandığında günde 2 su bardağı tüketerek bağırsaklarınızı yumuşatabilirsiniz. Bu yöntem de kabızlık sorununuzu ortadan kaldırabilir.