Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kabızlığa Bitkisel Çözüm-Evde Doğal Kabızlık Tedavisi

kabızlık nasıl geçer

kabızlık nasıl geçer

Beslenme düzeninin ve stresin neden olduğu kabızlık hayatı olumsuz etkileyen rahatsız edici bir durumdur. Her ne kadar ilaç kullanılsa da mide ve bağırsakların hızla rahatlaması sağlanamaz. kabızlık için ne yapmalıyım diye merak edenlere aşağıda uygulanışı oldukça kolay ve yapılışı basit bitkisel kürleri derledik. İsterseniz evde uygulayabileceğiniz birkaç bitkisel yöntem ile kabızlığın oluşumunu engelleyebilir, bağırsaklarınızın rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

1. Bitkisel kabızlık tedavisi için limon suyu kullanabilirsiniz.

Sabahları bir fincan çay ya da kahve yerine limon suyunu deneyebilirsiniz. Sıcak su, tuz ve limon suyunu karıştırarak her sabah içebilirsiniz. Bu bağırsakları temizleyerek sindirim sistemin düzgün bir şekilde çalışmasını yardımcı olacaktır.

Gerekli Malzemeler:

1 çay kaşığı limon suyu

1 bardak ılık su

1 tutam tuz

Yapılışı:

Sabah yataktan çıkar çıkmaz bir bardak sıcak içerisine limon suyu ekleyerek karıştırın. Bir tutam tuz ekleyin ekledikten sonra için. Her sabah içerseniz bağırsaklarınızın hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

2. Doğal müshil olan kuru üzüm ile kabızlığı tedavi edebilirsiniz.

Doğal bir müshil olan kuru üzüm lif bakımından oldukça zengindir.

Gerekli Malzemeler:

10 ya da 15 tane kuru üzüm

Yarım fincan su

Yapılışı:

Yarım su bardağı suyun içerisinde kuru üzümü geceden ıslatın. Sabah uyandığınızda kuru üzüm suyunu için ve üzüm tanelerini de yiyin.

3. Guava meyvesi ile kabızlık tedavisi.

Guava tropikal bir meyvedir ve kabızlık tedavisi için eski çağlardan beri kullanılan bitkisel yoldur.

Uygulanışı:

Çok olgunlaşmamış 1 adet guava meyvesini her sabah kahvaltınızda düzenli olarak tüketin. Mide sorunları için de oldukça etkili olan bu meyve öğle yemeklerinden sonra da tüketilebilir. Fakat gece tüketilmemesi tavsiye edilir.

4. Keten tohumu ile kabızlık nasıl geçer?

Keten tohumunda da yüksek miktarda lif bulunur. Bitkisel müshil etkisi yaratan keten tohumu kabızlık gibi bağırsak rahatsızlarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Uygulanışı:

1 çorba kaşığı toz keten tohumunu bir bardak ılık su ile karıştırın. Sabahları aç karnına tüketin. Dilerseniz keten tohumunu kahvaltılık gevreklerin üzerine ekleyerek de tüketebilirsiniz.

5. Hintyağı ile kabızlık tedavisi.

Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı Hint yağı

1 bardak ılık süt ya da 1 bardak sıcak su

Yapılışı:

Hintyağını sıcak süt ya da sıcak su ile karıştırın.

Gece yatmadan önce için.

6. Ispanak ile kabızlığa bitkisel çözüm

Ispanak kabızlık tedavisi için kullanılan en yaygın bitkisel çözümlerden biridir. Bağırsakların temizlenmesi sağlarken aynı zamanda bağırsak hareketlerini düzene sokar. Kabızlık sorunundan kurtulmak için her gün en az bir öğünde ıspanak ve yoğurt yenilebilir.

Uygulanışı:

Ispanak suyu yapmak ve su eşit miktarda su ve ıspanağı bir kapta bekletin. Ertesi sabah ıspanakların suyunu süzerek içebilirsiniz.

Alternatif olarak ıspanak çorbası da hazırlayabilirsiniz. Bir avuç su ve 2 su bardağı kıyılmış ıspanağı 2 dakika kadar kaynatın. Ispanak yapraklarını süzdükten sonra içerisine tuz ilave edin. Ispanak çorbasını günde en az iki kez içmelisiniz.

7. Portakal ve üzüm ile kabızlığa kesin çözüm

Portakal C vitamini deposu olmasının dışında çok iyi bir lif kaynağıdır. Bağırsak ve kolonları atık birikimi için uyarıcı etkiye sahiptir. Kabızlığın geçmesi için sabah ve akşam en az 2 portakal yiyebilirsiniz. Üzüm ise içeriğindeki organik asit ile doğal bir müshil olarak değerlendirebileceğimiz bir diğer besindir. Kronik kabızlıktan muzdarip iseniz üzüm sizin için kurtarıcı bir meyve olacaktır. Özellikle kuru üzüm tüketerek kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz. Kuru üzümün tadından hoşlanmıyorsanız dilerseniz gün içinde bol bol taze üzüm ya da üzüm suyu da tüketebilirsiniz.

Kabızlık için çay tarifleri ile ilerleyen günlerde sizlere doğal kabızlık tedavisi yöntemlerini vermeye devam edeceğiz. Bizi takip edin.