Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kabakulak Nedir? Nasıl Bulaşır?

Kabakulak hastalığı, kabakulak virüsünün neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Geçmişte kabakulak hastalığı çocukluk çağlarında oldukça yaygın idi. Aşılanma sayesinde bu hastalık Avustralya’da yaygın olmaktan çıkmıştır.
Belirtileri Nelerdir?
-Kabakulak hastalığının genel belirtileri arasında ateş, iştahsızlık, bitkinlik ve baş ağrısı olup umarım tükürük bezlerinin şişmesi ve hassasiyeti izler. Kulağa yakın olan tükürük bezlerinden biri veya her ikisi ( yanakların içinde, çene kemiğinin yanında, kulakların alt kısmında) en çok etkilenen bezlerdir.
-Hastalığa yakalanan kimselerin üçte birinde herhangi bir belirti görülmez.
-Kabakulak genellikle ergenlik çağından sonra yakalanan kimselerdir çok ağır seyreder.
-Kabakulaktan kaynaklanan hastalıklar pek yaygın değildir; bunlar arasında beyin iltihabı, beyin arasında omurilik iltihabı (menenjit), erbezi iltihabı, yumurtalık iltihabı, meme iltihabı, ani çocuk düşürme ve işitme kaybı sayılabilir. Erkeklerde kısırlık çok nadir görülür.
Nasıl Yayılmaktadır?
-Kabakulak hastalığı genel olarak, sağlık bulaşmış olan birisinin öksürmesi sonucu havaya karışan kabakulak virüsünün nefes yoluyla vücuda girmesi ile bulaşır.
-Kabakulak hastaları tükürük bezlerinin şişmeye başlamasından yedi gün öncesinden başlayarak dokuz gün sonrasına kadar hastalığı başkalarına bulaştırabilirler. Hastalığın en bulaşıcı olduğu dönem belirtilerin ortaya çıkmasının 2 gün öncesi ile 4 gün sonrası arasındaki dönemdir.
-Virüse maruz kalma ve hastalanma arasındaki süre 12 ila 25 gün kadardır; ancak en yaygın olarak 16 ila 18 gün kadardır.
Kimler Risk Altındadır?
Bulaşıcı kabakulak hastası ile temas eden herkes, daha önce kabakulak geçirmemiş ya da aşı yaptırmamış ise kabakulağa yakalanabilir.
Nasıl Tedavi Edilmektedir?
Kabakulağın özel bir tedavisi yoktur. Basit ağrı kesiciler ağrı ve ateşi düşürebilir. Şişen bezlerin üzerine ılık ve soğuk paketlerin konması ağrıyı azaltabilir.