Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İyi Yağ Omega 3 Hakkındaki Gerçekler

Tüm yağlar sağlıksız değildir. Omega 3 yağ asitlerini içeren tüm besinler sağlığımız için oldukça yararlı ve gereklidir.

Kalp hastalıklarında özel bir iyileştirme ve erteleme etkisi vardır. Depresyon, akıl problemleri, kanser ve artrite karşı birebir etki sağlar. Omega 3, somon, ceviz, ıspanak ve bazı besinlerde bulunur. Bu yağ asitleri birden fazla formda karşımıza gelir. En güçlü ve sağlıklı olan besinler balıktır.

Diğerleri de, bitkisel yağlar, keten tohumu, ceviz, ıspanak ve koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Kan damarları, eklemlerdeki iltihabı azaltarak hastalıklarla mücadele ederler. Sağlıksız yağ oranını azaltır, trigliserid seviyesini dengeler. Anormal kalp ritmini düzene sokar. Kan damarlarında plak birikimini tıkanmayı önler. Omega 3 ün iyileştirdiği hastalıklar şunlardır:

Kalp hastalıkları,
Aritmi,
Yüksek kan basıncı (tansiyon),
Trigliserid seviyesi dengeleme,
İnme ve felç,
Romatoid artrit,
Depresyon,
DEHB (dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu),
Bunama,
Kanser.

Özellikle çocukken omega 3 besinleri bolca tüketilmelidir. Her yaştan kişi her gün belli bir miktarda omega 3 tüketmelidir. Takviye kapsülleri de işe yarayabilir. Vejetaryenler kanola yağı, fındık, ceviz, brokoli ve ıspanaktan alabilir. Sağlık açısından çok faydalı bir yağ türüdür.