Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İyi Bir Uyku İçin Doğal Çareler

Kediotu. Uykusuzluğa karşı birebir olan kediotunu mutlaka deneyin.

Günümüzde birçok ülkede uykusuzluk için kullanılan popüler bitkilerden biridir. Uyku hapları gibi çalışır, sakinleştirici nörotransmitter beyin düzeylerine etki eder. Yatmadan 1 saat önce kaynatılıp içilir. Alkol ile birlikte içilmemelidir. Kediotu yan etkileri hafif hazımsızlık, baş ağrısı, çarpıntı ve baş dönmesi olabilir.
Melatonin. Vardiyalı çalışanların uyanıklık/uyku döngüsünü düzene koyan maddelerdendir. Jet lag etkisine karşı da iyidir. Depresyon ve şizofreni hastaları ile hamilelere önerilmez.
Kava biberi yabancı kökenli bir bitki. Anksiyete ve uykusuzluğu gideriyor. Karaciğere dokunabiliyor.
Gevşeme teknikleri. Uyku bölünmesini önlüyor, uyku süresini artırıyor. Yatmadan önce 20 dakika kadar bu hareketleri yapın. Rahatlatıcı bir ortama geçin ışıkları kapatın ve olmak istediğiniz yeri hayal edin. Çiçekler, su dalgaları, ağaçlar ve kuşları hayal edin. Odaklanın ve meditasyon yapın. Derin nefes alma ve germe hareketleri de yogada yapılabilir.
Uyumak için doğru beslenin. Kafein, kahve, çikolata, çay, alkol tüketmeyin. Özellikle yatmadan birkaç saat önce şekerli şeyler ve şekerleme yemeyin. Magnezyum açısından zengin şeyleri tüketin. Baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, buğday, badem, kaju fıstığı, pekmez, tüm tahıllarda magnezyum bulunur.
Aromaterapiye gidin. Lavanta kokusu sakinlik verir. Uyku düzeninizi korur.
Gündüz ışıktan yani güneş ışığından gece loşluk ve karanlıktan faydalanın.
Terapi gibi hafif klasik enstrümansal müzikler dinleyin.
Akupunktur tedavisi de işe yarayacaktır.
Geleneksel Çin tıbbı, Ayurveda, Yoga iyi gelir.
Egzersiz yapın. Papatya, şerbetçiotu, çarkıfelek ve melisa kaynatın.
Odanızı Fens Shui yöntemiyle dekore edin.