Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İyi Bir Gece Uykusunun Yolları

Gözünüzü kapattınız ama uyuyamıyorsunuz. Daha az yıldızlı gecelerde uyumak daha kolay olabilir ama başka sebepleriniz de olabilir.

Kötü gece uykusu uzun vadede zarar verir. Ertesi gün yıpranmış olursunuz. Doğal ışıklardan yararlanın güneş gün ışığı vücut saatini sıfırlar. Yatak odanıza güneş girmesini sağlayın. Yağmurlu günlerde ampul yakabilirsiniz. Sabah bırakın gün ışığı sizi uyandırsın.

Yorgunluğa ve enerjisizliğe iyi gelen şekerli besinler maalesef kan şekerini ve uykuyu kötü etkiliyor. Günün boş zamanlarında şekerleme yapın, biraz kestirin. Zihinsel yorgunluğa iyi gelir. Paradoksal gevşeme aktif dinlenme şeklidir.

Kahve gibi kafeinli içecekleri yatmaya yakın içmeyin ve azaltın. Sabahları tam uyanabilmek için yürüyüşe çıkın. Rüzgar yüzünüze çarpsın ve güne uyanın. 10 dakika bile yetecektir. Geceleri yatağa zamanında girin, bunu her gece aynı saate ayarlayın.

Uyku vaktini başka işlerle geçirmeyin. Beden bu düzene zamanla alışacaktır. Susuzluk uykusuzluk yanında enerji kaybı ve yorgunluk sebebidir de. Soğuk bir su içip yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Cildinizi hafif bir peeling ve masajla dinlendirin bu da uykunuzu düzenleyecektir.