Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İstenmeyen Gebelik Sonucu Annelik Yapamamak

Halk Sağlığı Fakültesi Maryland Üniversitesi’nde sağlık hizmetleri yönetiminin yardımcısı profesör Dr Rada K. Dagher önderliğinde yapılan bir araştırmaya göre istenmeyen gebelik yaşayan anneler doğumdan sonra erkenden işe dönüyor.

Bebeklerine karşı daha ilgisiz sevgisiz ve boşlar ve izinlerini erken bitirip işe başlıyorlar. Hamilelik niyeti ve isteği yani planlı bir gebeliğin olması bunu etkiliyor. Plansız istenmeyen bir doğum sonrası bebeğe olan ilgi ve sevgi az oluyor. Bu depresyon döneminde lohusalara yani yeni annelere anlayış sabır ve yardım gösterilmeli.

Hatta psikolojik profesyonel yardım alınmalı. Bebek yapmaya hazır olana kadar beklenmeli tamamen kafada olay bitirildiğinde çocuk yapılmalı. İstenmeyen gebelikler bilinçlenerek azaltılmalı korunmaya önem verilmeli.

Anneler aksi taktirde ekonomik ve psikolojik baskılarla karşılaşır ve hayatları kötü gitmeye başlar ki bu da bebeklerine yansır. Çöküş ve depresyon haliyle bebekleriyle ilgilenmek istemeyebilir erkenden ücretli işlerine geri dönmek isteyebilirler. Ayrıca ekonomik anlamda da daha çok çalışmaları gerektiğinden ayrı bir baskı hissedilebilir.