Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İştahınızı Artıran 4 Sürpriz Neden

Yeme düzeniniz ile iştahınız örtüşmüyorsa zorlanabilirsiniz. İştahınızı etkileyen farkında olmadığınız belli başlı etkenler var.

Sinsice kilo almanızı sağlayan şaşırtıcı 4 iştah artıran sebebi öğrenelim.

Havalar. Kış aylarında ve soğuk havalarda kendimizi yemeğe daha çok veriyoruz. Sıcaklarda bunalmaktan ve tipik incelme isteğimizden dolayı sıcaklarda iştahımız çok açık değil. Soğukta vücudu ısıtma bilincimiz açılıyor. Kasım Şubat arası iştahımız açılıyor.

Reçeteli ve reçetesiz kullandığımız ilaçlar da iştahı etkiliyor. Antidepresanlar genelde iştahı artırıyor kilo aldırıyor. Herkesin bünyesine ve kullandığı ilaca göre bu etki değişebilir. Kimi ilaçlar da kilo verdiriyor iştahı kesiyor. İlaçların yan etkileri hakkında doktorunuzla konuşun.

Takviyeler. Kişiden kişiye değişen vitamin ve destek takviyeleri iştahı farklı şekillerde etkiler. Bazı diyet besin takviyeleri sağlıklı vitamin mineraller yan etki olarak iştah artırabilir.

 

Egzersiz rutininizi değiştirmeniz de iştah üzerinde etkilidir. Uzun vadeli olarak sürdürdüğünüz egzersiz ve spor programınız değişirse normal işleyişte sorunlar görülebilir acıkma sıklığınız değişebilir.