Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İştahı Kontrol Altına Almak İçin Basit Yöntemler

İştahı kontrol altına almak mümkün mü? Evet, iştahınızı kesebilmek ve iştahınızı azaltabilmek için bazı şeyler yapabilirsiniz. İşte tavsiyeler:

İştahı Kontrol Altına Almak İçin Basit YöntemlerBol Su İçin:

Her fırsatta beslenme ve diyet uzmanları suyun faydalarını belirtiyor.

Tokluk hissi yaratması, suyun kilo kontrolündeki en önemli katkısıdır. Vücut susuz kaldığında beyne açlık hissi gibi bir sinyal gönderiyor. Vücudun su istediği zamanlarda bol su içmek, yemek yemeğe yönelmenizi engelleyecektir.

Uzun Süre Çiğneyin:

Beynin, vücuda giren besinleri algılayabilmesi için besinleri uzun uzun çiğnemek gerekmektedir. Tat alma duygusu da bu yolla tatmin edilir. Daha fazla doyum da daha az porsiyonla sağlanır. Sindirim sorunlarına neden olan aşırı yeme gibi bir durumda olmaz.

Tat Alma Duyunuzu tatmin Edin:

Değişik lezzetlerle tat alma duyusunun tatmin edilmesinin yapılan araştırmalar, küçük porsiyonlarla yetinmemizi sağladığını gösteriyor. Tat alma mekanizmasının duraksamasını ise sürekli aynı yemekleri yemek sağlıyor. Böylece kendinizi hiç yemek yememiş gibi hissedebilirsiniz. Baharat ve yeşilliklerle yemeklerinizi tatlandırın.

3 Ana 3 Ara Öğün Yiyin:

İştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu gün içerisinde sık ve az öğünler yemektir. Arada yine atıştırma arzusu olabilir. Fakat bu miktar çok az olacaktır. En iyi seçenek, böyle durumlarda mevsim meyveleridir. Kan şekeri seviyesini daha yavaş yükseltip, uzun süreli tokluk hissi vermelerinin sebebi de lif açısından zengin olmalarıdır.

Güç Harcayın:

Vücut ısısının artıp, daha fazla kalori yakılması için egzersiz, güç harcanarak yapılmalıdır. Güç harcanarak yapılan egzersiz, sonraki birkaç saat boyunca iştahın bastırılmasına sebep olur. bu nedenle özellikle sabah saatlerinde, öğün saatinden birkaç saat evvel egzersiz yapabilirsiniz.

İştah kesmek için diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz: