Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İştahı Kesmek İçin Ne Yapmalı?

Zayıflamak isteyenler için karşılarına çıkan en önemli engellerin başında bastırılamayan açlık hissi ve aşırı iştahlılık geliyor. İştahınızı kesmeniz halinde, diyet programlarına uymanız kolaylaşır, kilo kontrolünde başarılı olma şansınız artar. İştahınızı kesmek için şu söylediklerimize bir göz atabilirsiniz:

İştahı Kesmek İçin Ne Yapmalı? İştahı Kesmenin Püf NoktalarıUzun Süre Çiğneyin:

Beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak için yiyecekleri uzun süre çiğnemek gerekmektedir. Bu davranışla beraber tat alma duyusu da daha fazla tatmin edilmektedir. Sonuç olarak doyduğunuzu anlamanızla yemeğe son vermeniz arasında süre kısalıyor.

Güç Harcayın:

Kesinlikle egzersiz yapın. Egzersizlerinizin zorlaşmasıyla birlikte vücut ısınız artıyor ve daha fazla kalori yakmaya başlıyorsunuz. Bu eylem de egzersizi takip eden birkaç saat boyunca iştahınızın bastırılarak tokluk hissi yaşamanıza neden oluyor. Egzersiz yapmadan önce normal öğün saatinden birkaç saat önce öğününüzü tüketmelisiniz. Çünkü öğün saati geldiği zaman spor yapmanın da verdiği etkiyle iştahınız bir miktar daha kapalı olacaktır. Ancak asla ve asla öğün atlama gibi bir hata yapmayın. Önce vücudunuz güçsüz düşer, daha sonra aşırı derecede yeme isteği duyarsınız.

Tatmin Edin:

Yapılan araştırmalarda daha az miktarla yetinebilmek için değişik tatlarla bu duyuyu tatmin etmek gerektiği ortaya çıkmıştır. Aynı yemeği sürekli tüketmek, hele de tadı hoşunuza gitmiyorsa bir zaman sonra tat alma mekanizmasının kendini iptal etmesini sağlar. Böylelikle de kendinizi hiç yemek yememiş gibi hissedebilirsiniz.

Atıştırmalıklar:

İştahınızın kontrol altından çıkmasını engellemenin en güzel yolu sık ve az öğünler yemektir. Arada atıştırma istediği duyduğunuzda ise sizi doyuracak miktarla çok az olmalıdır. Sağlıklı karbonhidratlarla atıştırmalık oluşturabilirsiniz.

Su İçin:

Kendinizi tok hissetmenize yardımcı olması için bol bol su için. Eğer vücudunuz susuz kalırsa çoğunlukla açlık hissine benzeyen sinyaller gönderiyor. Bedeninizin su istediği zamanlarda bol su içerek yemeğe yönelmenizin önüne geçebilirsiniz.