Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İş-Yaşam Dengesi İçin En İyi 5 Öneri

Herkes bunun üstesinden gelemiyor. İş ve yaşam arasında denge kurmak aslında çok kolay, işte 5 güzel tavsiye…

1. Plan ve programlarınız arasında bir duruş süresi belirleyin. Bir haftalık işinizi planladınız diyelim. Kendinize bir aralık bir mola zamanı da belirleyin ve zaman zaman arkadaşlarınız ve ailenizle bir hafta sonu kaçamağı yapın. Bir işinizi iptal etmek zorunda kalmamak adına bunu takviminize koyun. Örneğin bir akşam eşinizle çıkıp voleybol oynayabilin.

 

2. Zaman ya da enerjinizi azaltan aktiviteleri erteleyin veya iptal edin. Bazı faaliyetler ve işler gereksiz yere vakit kaybettirir. Bu şekilde farkında olmadan canınız da sıkılır ve daha az verimli olursunuz. Huzursuz olacağınız boş işleri listenizden çıkarın.

 

3. Gereksiz işleri yapmadan önce bir kez daha düşünün. Zaman alıcı getir götür işlerinizi yapmayın ya da başkasına yaptırın, hem zaman da kazanırsınız. Mesela online yiyecek siparişi verin. Kuru temizleme, posta bırakma gibi tasarruflu seçimlere yönelin. Buna ayrılacak vakti arkadaşınızla bir kahve içmeye sohbet etmeye ayırın.

 

4. Hareketsiz kalmayın. İşler arasında kendinize zaman ayırın ve az da olsa egzersiz yapın. Egzersiz daha dikkatli ve verimli olmanızı da sağlayacaktır.

 

5. Küçük bir rahatlamayla uzun bir yol alabilirsiniz. Hayatınızda denge yaratmak için kendinize iyi bakın ki, işler de yolunda gitsin yaşam da. Hobilerinize ve molanıza zaman ayırın. Bakım yapın, egzersiz yapın ve iyi uyuyun.