Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnsanlar Hastalığı Koku Yoluyla Kapabilir Mi?

Etrafımızda hasta biri olduğunda mikroplar havada uçuştuğunda burnumuzla koklayarak bu hastalıkları kapabiliriz.

İsveç enstitüsü araştırmaları da bu durumu kanıtlıyor. Bazı hastalıkları burnumuz yoluyla koku kanallarıyla içimize alabiliyoruz. Bazı hastalıklar diğerlerinden çok daha güçlü bir şekilde yayılıyor. Diyabetli bir kişinin nefesi çürük elma gibi kokar mesela. Tehlikeli ve salgın hastalıkları önlemek için bunu bilmek iyi olacaktır.

Ağız ve burun gibi nefes yollarından bulaşan hastalıklara karşı tedbir alınabilir. Hastalığın olduğu yerlerde bu kişilerden uzak durmak, temas etmemek ve ağız burun kanallarını bir örtüyle kapatmak koruyucu olacaktır. Uçucu maddeler farkında olmadan vücuda girebilir. Bağışıklık sisteminin bir zayıflığından yararlanıp bünyeye giren hastalık mikropları vücut sıcaklığı, ter, ağız burun nefes kanalları gibi pek çok şekilde insanlara geçebilir.

Koku ve soluma yoluyla patojenler ile aerosoller vücut tarafından kolayca emilir. Grip olan birinin yanınızda hapşırması sizi kolayca hasta edebilir. Bu kişilerle ortak eşyalar kullanmamalı temas etmemeli hatta ortamlarında bulunmamalıyız. Hastalık riski olan özellikle kapalı mekanlarda iyi korunmalıyız. Özellikle burun kısmımızı kapatmalıyız.