Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnsan İlişkilerinin Kopmasındaki Etkenler: Öfke Faktörü

Sorunlu ve bağlantısız bir ilişki yaşayanlar insan iletişimi ve ilişkilerinde daima başarısız olacağını hissederek yaşar. Öfke kontrolü yapılamaz.

Strateji taktikleri ile istediğini nasıl elde edeceğini bilemez. Endişeleri ihtiyaçlarının önüne geçer. Manipülasyon öne çıkar bencillik ve öfke kaçınılmaz sondur. Başarısızlıklar öfkeyle beraber duyarsızlık , bencillik , inatçılık , tembellik , ahlaksızlık , ruhsal hastalık veya kişilik – bozukluğu gibi pek çok akılsal ve ruhsal soruna yol açacaktır. Sıkıntılı ilişkiler duygusal becerileri yozlaştırır. Bir süre sonra iletişimsizlik ile yalnız kalınır. Bazı stratejilerle öfke yenilebilir.

Ekip çalışması insanlarla işbirliği eşitlik , saygı , merhamet , şefkat , sevgi , farklılıklara hoşgörü ve karşılıklı büyümeyi içeren bağlı ve sevgi dolu bir ilişki yaşanır. Saygı ve destek hep karşılıklıdır. Ebeveynlerden şefkat ve destek almak. Duygu ve davranışlar bu şekilde yakınların desteğiyle düzenlenmeye başlar. Sorunlar konuşarak ve uzman terapi desteğiyle çözülür. Öfke kontrolü sağlanan kişiler iletişim sorunlarını atlatabilir. Uzun vadede refaha kavuşmak adına ilişkilerimizde öfkeye yer vermemeliyiz. Soğukkanlılık ve sağlam iletişimle çözülemeyecek şey yoktur.