Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnmeden Sonra Görülen Hemiplejik Omuz Ağrısı Yönetimi

İnme yani felç geçirdikten sonra vücutta birtakım hasarlar kalacaktır.

Felç atlatılsa bile sendrom olarak kronik durumlar yaşanabilecektir. Baş-omurlar-boyun bölgesi ise inmeden en fazla etkilenen bölgemizdir. İnme yaşayan bir kişide hemiplejik türde omuz tutulmaları ve şiddetli omuz ağrıları başlayabilir. Bu durumda neler yapabiliriz bir bakalım. Başlangıç özellik ve belirtilerine dikkat etmeli ve ağrı yönetimini klinik düzeyde ele almalıyız.

Çin’de Nanjing Üniversitesi’nden Yi Zhu ve Geleneksel Çin Tıbbı uzmanları bu konuda çalışma yapmıştır. Hastalarda inme sonrası hemiplejik omuz ağrıları araştırılmış ve farklı tedavi yöntemlerinin ne kadar etkili olduğuna bakılmıştır. Ayrıca yan etkileri, risk faktörleri de şifaları kadar incelenmiştir. Araştırmacılar regresyon ve erken tedavinin önemi üzerinde durmuştur.

İnmenin hemen anlaşılması acil hastane veya doktor müdahalesi, inme ve sonrasındaki kalıcı veya geçici ağrılar için alınacak ilk tedbirler çok mühimdir. Erken tanı ve tedavinin bir kez daha önemi Çinliler tarafından da vurgulanmıştır. Kapsamlı bir rehabilitasyon yapılmalı ve gerekirse fizik tedavi hatta akupunkturla desteklenmelidir. Tedavi, önleme ve tedbir açısından bilinçli bir toplum oluşturulmalıdır.