Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnme Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi

Acil tıbbi müdahale gerektiren bir kalp sorunudur. Beyin ve kalpte kan damarı patlaması sonucu görülür.

 

Tıkanma yaşanır ve ölüm oranlarında büyük payı vardır. Tedavi edilmezse beyin hücreleri hızlıca ölmeye başlar. Ciddi sakatlık, ölüm ile sınuçlanabilir. Acil tıbbi yardım istenmelidir. İnme belirtileri, vücudun bir yerinde uyuşukluk ve güçsüzlük, tek veya iki gözde görmede değişiklikler veya yutmada güçlük, nedeni bilinmeyen ani şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, yürüme ve dengede ani sorunlar, ani karışıklık, konuşma ya da anlamada zorluk çekmedir. Damar sertliği ana nedenidir.

 

Yağ, kolesterol, kalsiyum veya diğer maddelerin oluşturduğu plaklar kan akışını önler. Arterlerde pıhtılar birikir. İskemik inme sebebidir. Zayıf arterlerde patlama meydana gelir. Kontrolsüz yüksek tansiyona görülür. Nedenleri, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet, obezite, sigara, alkol, az egzersiz, yanlış beslenmedir. İlaç veya ameliyat uygun görülen tedavilerdendir. Bunun dışında, kan akışını geri kazandırmak için acil tedavi şarttır. Pıhtılar açılır uzun vadeli tıkanma önlenir. İnmeden 3 saat içinde tedavi olmalıdır. Yüksek tansiyon ve beyin kanaması ilk etapta önlenir.

 

Konuşma terapisi, rehabilitasyon sürecindedir. Kaybolan beceriler geri kazandırılır. Konuşma tedavisinde terapist hastaları eskiye döndürür. Fizik tedavide, kas zayıflığı ,denge sorunları çözülmeye çalışılır. Yürüyüş ve günlük aktivitelere yoğunlaşılır. Güç, denge, koordinasyona zaman verilir. Beyinsel motor becerilerine yönlendirilirsiniz. Yaşam tarzı da değiştirilmelidir. Sigara ve alkolü bırakın. Sağlıklı beslenin, tuzu kesin, egzersiz yapın. Sebze, balık ve tahıllarla beslenin. Kalp damarlarına stent takma işlemi de tıkalı damarların işlevine dönmesi içindir.