Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnme Hastalarında Ruhsal Çöküntüyü İyileştirme

Felç geçirmiş inme hastaları genellikle şiddetli yorgunluk hisseder. Yorgunluk deneyimleri mutlaka fizyolojik sorunlara neden olur.

Kopenhag Üniversitesi araştırmacılarına göre günlük yaşamlarına geri dönmelerindeki en büyük etken bunu hayal edip istemeleridir. Eksiklikleri geri kazanmak adına tedavi sürecine inanmak önemlidir. Felç olunca genelde hayatları altüst olur. Felç yani inme etkisiyle hayatları zora giren kişilerin tedavi ve iyileşme sürecindeki en büyük destekçileri kendileri. Bireysel deneyimlere bakıldığında savaştan çıkmışçasına yorgunluk ruhsal ve fiziksel çöküntü yaşanır.

Günlük hayatları uzun süre incelenmiştir ve hastaların beyinlerinde gerçekleşen bu yorgunluk ve diğer potansiyel sorunların nedenlerine bakılmıştır. Yorgunluk nesnelere ve eylemlere bağlıdır. İnme öncesi ve sonrasında etraflarında olan aynı nesneler ve yapılan eylemlerin farklı algılandığı felçten sonra rutin alışkanlıklarının bile yorucu geldiği görülmüştür. Bu hastalık oldukça yıpratıcıdır. Yatağa gitmek, akşam bir fincan çay hazırlayıp içmek gibi alışkanlık ve hareketlerde hemen yorulurlar. Günlük hayatlarında büyük bir eksi olarak geri döner. Bu hastaların yorgunluk ve bezginlikler başa çıkmalarını onlara öğreten bir tedavi planı uygulanmalıdır.