Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnme-Felç Terapisinde Son Gelişmeler

Kardiyovasküler hastalıkların başında gelen inme ve felç için kök hücre doku yenilenmesi terapisi geliştirildi.

Özel hücre tiplerine ayrılabilen kök hücrelerden yeni dokular yaratılabiliyor bu da hücre ve doku yenilenmesi ile olası riskleri önlüyor. Avustralya Adelaide Üniversitesi’nden kök hücre araştırma merkezi konuya açıklık getirdi. İnme sonrası hastanın nörolojik iyileşmesi için dişten alınan pulpa kök hücresinin kullanılması klinik başarısıyla beraber umut vermiştir.

Yani dişten alınan bir madde ile kalp hastaları felç sonrası iyileşebilecek. Binlerce tedavi arasından sıyrılan ve etkili olan bu yöntem tıpta çığır açabilir. Diş ve beyinden alınan kök hücreler karmaşık ağları oluşturuyor bu kök hücreler dokuları yenileyerek iyileşmeyi sağlıyor. Diş kök hücreleri, beyin ve sinir hücrelerinin gelişimi ve onarılması için büyük bir potansiyele sahip.

Felç beyni etkileyen bir hastalık olduğundan beynin eski işlevine dönmesi için terapide beyne dişten alınan kök hücreler doku yenilenmesi için uygulanıyor. Normal nöronların gelişmesi için kök hücrelerin bu hünerlerinden faydalanılıyor. Kromozomlara özgü embriyonik kök hücre hattı kurularak inmeye tedavi umudu geliştirilmiştir.