Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnme-Felç Nedir, Nedenleri Ve Tüm Bilgiler

İnme, acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Beyin patlaması beyne giden kan damarları tıkanması sonucu yaşanır.

 

Bu tıkanma çaresiz noktaya geldiğinde ölüm meydana gelir. Kan ve oksijen gitmezse beyin hücreleri hızla ölmeye başlar. Sakatlık ve ölüm getiren bu ciddi durum karşısında gereken acil müdahaleler yapılmalıdır. Vücudun bir tarafından ani uyuşmalar, güçsüzlükler, ani görme değişikliği yutma güçlüğü, ani şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, yürüme ve dengede sorunlar, konuşma ve anlamada yaşanan güçlükler belirtileridir.

 

ER taraması ile hastalık tanılanır. BT taramasında beyin damarları incelenir. Kan pıhtısı ve kanama durumlarına da bakılır. Damar sertliği inmenin yaygın nedenidir. Yağ, kolesterol, kalsiyum ve diğer maddelerden yapılmış plak birikmesi kan akışını engeller ve arterlerde damar duvarlarında bu engele yol açar. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve obezite risk faktörleridir.

 

Sigara, alkol ve hareketsizlikten kaçının. Kesinlikle sağlıklı bir diyet uygulayın. Acil kan akışı sağlanır ilaç verilebilir. Belirtiler 3 saat içinde kaybolur. Kanama, tansiyon ve şişmeyi önlemeye çalışılır. Rehabilitasyon merkezinden konuşma tedavisi yapılabilir. Kaybedilen beceriler geri kazandırılır. Konuşma dil terapisi uygulanır.

 

Kas zayıflığı ve denge sorunları için de fiziksel terapi uygulanır. Yürüyüş günlük aktiviteler yazı yazma bıçak çatal kullanma becerilerine odaklanılır. Anti trombosit ilaçlar da hekim tarafından verilebilirken cerrahi işlem ve damarlara stent balon takma uygulamaları da mevcuttur.