Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnme Belirtileri, Risk Faktörleri Ve Farkındalığı

Dünya çapında her yıl 15 milyon kişi inme-felç sorununu yaşıyor. 5 milyonu engelli ve felçli kalırken 6 milyonu yaşamını kaybediyor.

Felce karşı farkındalığımız ne kadar arttı? Risklerini ve belirtilerini ayrıca tedavisini biliyor muyuz? Kadınlar erkeklerden daha fazla risk altındadır. Belirtilerin bilinmesi sonradan oluşacak bir sakatlığı engelleyebilir. Arter ve kan damarlarındaki tıkanıklık sebebiyle beyne kan akışı kısıtlanır veya engellenir.

Beyin hücreleri ölür ve felç başlar. Konuşma, hafıza ve hareketlerde bozukluklar görülür. Genel belirtileri bunlardır. İskemik inme %87 oranında sık görülen türüdür. Arterlerde kan pıhtılaşması, plak birikimi ve yağ oluşumu ile beyne giden damarlar tıkanıyor.

Hemorojik inme %30 görülen türü ve beyindeki kan damarından sızıntı olması ile görülür. Riskleri ise yaş, aile öyküsü, kadın olmak, hipertansiyon hastası olmak, kolesterol ve yüksek tansiyon sorunlarıdır. Sigara içmek, obez ve kilolu olmak, sağlığı kötü olmak riskleridir. Ne kadar sağlıksız ve damarları zorlayan bir hayat sürersek inme riskimiz o kadar artar.