Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İnfertilite (Kısırlık) Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Evlilikle beraber mutluluklarını taçlandırmak isteyen çiftler, herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan en az 2 yıl boyunca düzenli bir cinsel ilişki sonucu bebek sahibi olamaması durumlarında erkek veya kadınlarda kısırlık durumu ortaya çıkabilmektedir.

Tıbben ortadan kaldırabilecek bir durum olmadığında kısırlık yani infertilite ortaya çıkmaktadır. Kadınlarda kısırlığa ne den olan nedenlerin başında; düzensiz adet durumu, hatta hiç yaşanmayan adetler, kadın yumurtalıkların gelişememesi, yumurtalık kanallarının tıkalı olması, rahim hastalıkları ve üreme tüplerinde oluşan bozukluklar kadınların kısır olmasına faktör olan sağlık durumlarıdır.

Erkeklerde kısırlığa sebep olan sağlık durumları da yine kadın üreme organlarında olduğu gibi erkek üreme organlarında yaşanan bozukluklardan kaynaklanmaktadır. Bunların arasında; sperm üretiminin gerçekleşememesi, sperm sayısınınım az olması, sperm hareketlilik hızının düşük olması, Küçükken yaşanmış fıtık ameliyatları ve sperm taşıyan damarlarda oluşan bozukluklar gibi çeşitli durumlar erkeklerde kısırlığı meydana getirmektedir.