Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


İlköğretim Öğrencilerine Haftalık Beslenme Programı

Anne ve babalar, okula giden çocuklarınız varsa, mutlaka belirlemiş olduğunuz haftalık beslenme listesine uyarak çocuğunuzun sağlıklı beslenmesine katkıda bulunmalısınız.

Pek çok öğrenci, okuldaki beslenme saatlerinde dışarıdan hazır olarak alınmış fırın ürünlerini tüketmektedir.

Oysaki sağlıklı bir beslenme için evde yapılmış mis gibi börekler çörekler, tost ve sandviçler dururken, hazır gıdalar annelerin daha kolayına gelmektedir.

İlköğretim öğrencilerinin beslenme saatlerinde yemeleri için öncelikle sandviç türü ekmek veya hamur işleri, meyve ve sebzelerde mutlaka yer almalıdır.

Sınıfta toplu olarak yenilen yemek esnasında diğer çocuklardan görerek çocuğunuz sebze ve meyveleri büyük bir istekle yiyecektir.

Şimdi sizlere çocuklarınız için hem evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz hem de çocuklarınızın beslenme saatlerinde zengin besin alabileceği haftalık beslenme listesini veriyorum.

Örnek Beslenme tablosu:

PAZARTESİ: Evde yapılmış hamur işi ( kek, posaca, börek, çörek), ayran, mevsim meyvesi (Elma, Portakal, Mandalina, Armut, Üzüm), Kabuksuz kuru yemiş ( ceviz, fındık, badem, incir, kayısı, kuru üzüm) SALI: Haşlanmış Patates, Peynir, Zeytin, Ayran, Çiğ sebze ( Marul, Havuç, Salatalık, Biber) ve Mevsim Meyvesi, Kuru Yemiş ÇARŞAMBA: Sandviç, Ayran, Çiğ Sebze, Mevsim Meyvesi PERŞEMBE: Nohutlu Pilav, Ayran ve Mevsim Meyvesi, Kuru Yemiş CUMA: Zeytinyağlı Yaprak Sarma, Yoğurt, Mevsim Meyvesi ve Kuru Yemiş

Yukarıdaki tabloda evdeki temel besinler, sebzeler, meyveler ve kuruyemişler yer almaktadır. Çocuklarınızın sağlığı için az az da olsa tüm kategorilerden koyarak sağlıklı bir beslenme sağlayabilir.

Çocuklarınızın beyin algı gücünü yükselterek başarılı çocukların ebeveynleri olabilirsiniz.